phirkasz

Kategóriák

Horgászélet egy vidéki kis tónál

2012.08.03. 19:02 Phirkász

Relaxálás, kikapcsolódás, hobbi, sport, szórakozás, buli, pihenés, munka. Ezeket mind a horgászathoz köthetjük, de vajon milyen is igazából egy igazi koránkelős, komoly horgászós nap a tóparton?...

05:00

A megbeszélt kora reggeli időpontban, kissé kómásan, (de becsületesen betartva az órát) indulunk a tóhoz. Jómagam iszonyú álmos vagyok még, nem úgy, mint a horgászok. Nekik ez természetes. Azt mondják, ha nem indulnak időben, nem lesz szerencsés a nap, és a kora reggeli kapáshalmazt különben is kár volna kihagyni. Ilyenkor harapnak igazán a rablóhalak. - mondja Péter, aki rendszeresen lejár horgászni a fia társaságában.

05:30

A csendes utazás után célba értünk. Meglepően kellemes, nyugalmat árasztó környezet fogadott minket. Többek között ezért is járnak ide. Ahogy kiléptünk az autóból, azonnal megcsapta az orrunkat az iszapos víz lágy illata. A tó körül egy kis csatornát fedeztem fel. Ahogy áthaladtunk a fölé eszkábált kis fahídon milliónyi varangyos béka ugrott a vízbe. Megijedtek a zajtól, amit csaptunk.

05:30-tól, majd az időtől függetlenül

Sietve kipakoltuk az autóból a sok felszerelést. Mennyi minden volt ott... Csak csodálkoztam. Nem gondoltam, hogy egy horgásznak ennyi mindene lehet. Mindenkinek 2 bot és mellé sok-sok csali. Van bennük mézes-pálinkás főtt kukorica, vízben elkeverendő dara, amivel állítólag szuperül be lehet etetni, hogy azzal odacsalogassák a zsákmányt. De van úgy, hogy kis „csontikkal” próbálkoznak. Ahogy mondják, a legfontosabb: „ismerni kell a tavat, ahová megyünk. Mindenhol mást szeretnek a halak.” A sok csali mellett persze akadnak egyebek is, amik a horgász kényelmét szolgálják. A speciális szék például egész napra biztosítja a kényelmet. A speciális bottartó szintúgy.

Azt mondják, a profik nem elégednek meg a hagyományos villás támasztékkal. Megéri áldozni a fémvázas holmira, elfér rajta 3 bot is, és elektromos kapásjelzőkkel van felszerelve. Így már játék a horgászat.

A nagy beszélgetés közben szépen sorjára lepakoltunk mindent. Hoztak nekem egy pokrócot is. Amíg leterítettem a kettejük stégje közé, mosolyogva konstatáltam, hogy legutoljára a saját ételüket vitték ki. Azt is úgy, hogy először bedobálták a csaliétket a halaknak egy nagyméretű csúzli segítségével. Végül csak kikerült a hűtőtáska a csomagtartóból.

A csali bedobálása után szépen „bedobták” a botokat is. Kértem tőlük hogy meséljenek a fortélyokról, arról hogy mégis hogyan megy ez.

- Mi mindig fenekezünk, ilyen nagyobbacska tavaknál sokkal inkább érdemes. Különben is csak úgy lehet az igazán nagy halakat kifogni. És nekünk természetesen az a cél. Úszóval csak akkor szoktunk pecázni, ha kis hal kell csalinak a ragadozókhoz. Az viszont azért necces, mert vannak védett fajok is, és bizonyos centiméter alatt kötelező visszadobni a kishalat.

- Ki írja ezeket a szabályokat? Mindig betartják?

- Az országos természetvédelmi hatóság törvényei, valamint a horgászegyesületé. Kötelesek vagyunk betartani, de egyébként nekünk is érdekünk ez. Egyrészt, a kis halakat nem érdemes hazavinni, másrészt nekünk a legfontosabb, hogy az megnőjön, és később kifoghassunk. Különben gyorsan kihalna a halállomány.

- Szokták ellenőrizni?

- Ezen a kis tavacskán általában reggelente jön egy ellenőr. De nem csak a kifogott halakat ellenőrzi, hanem a környezetet is. Azt, hogy ne legyen eldobált cigarettacsikk, vagy egyéb szemét. Közös érdekünk, hogy szép legyen a környezet.

- És mi a helyzet a nagyobb folyókkal?

- Ott még szigorúbban ellenőrzik. A magántavakon azért betartják a rendet, míg egy folyónál gyakoribbak az orvhalászok. 

Miközben beszélgettünk, megzavart minket valami. Alanyunk most csendre int. Koncentrál. Az elektromos kapásjelző élesen prüttyög. Bizonyára kapás van. Akkor van meg a hal, ha hosszan sípol. - súgta halkan Peti. Azután hirtelen felpattant a zöld terepmintás székéből és egy hatalmasat rántott a horgászboton. Heves mozdulatokkal tekerte az orsót, jó sokáig, mivel nagyon messzire repült a csali, meg a horog a damil végén. Ahogy közeledett a parthoz a hal, egyre jobban hajlott a bot vége. Látszott hogy igazán nagy méretű. Ilyenkor a vízbe kell tartani a merítőszákot, abba megy bele a hal, majd miután kiszedték, a parton kiveszik a horgot a szájából. Ez egy sikeres fogás volt. Halászunk örült is, hiszen a zsákmány egy majd 4 kilós ponty.

- Ezt haza is lehet vinni. Nem dobjuk vissza. Szerencsére jól ráakadt a horogra.

- Mindig sikerül a halat kifogni? Úgy kihangsúlyoztad, hogy ráakadt...

- Nem... De szerencsére ritkán fordul elő, hogy a parthoz érve leakad. Viszont az is a horgász hibája. Olyankor nem ránt a megfelelő pillanatban elég nagyot, így nem is tud ráakadni rendesen. Amíg húzza ficánkol, végül csak leakad. Az pech.

Eközben feltűzte az újabb csalit a horogra, majd egy hosszabb csend lett úrrá rajtunk. Felfigyeltem arra, hogy egyre erősebben süt a nap, s néha-néha már előbukkan a felhők mögül. Tisztul az ég. A szél még erősen fúj, de érezni, hogy délre már teljesen abbamarad. A tó körül egyre több a horgász. Mi majdnem az elsők voltunk. Nézelődöm. Az egyik oldalon sok kis üdülőház sorakozik. (Mint megtudtam, a háztulajdonosoknak éves bérletük van a tóra. Petiék csak hétvégente járnak, úgy havonta egyszer. Nekik bőven elég a napijegy. Persze a horgászatnak is vannak szigorúbb szabályai. Egy napijeggyel 2 botot használhatnak fejenként. Nem vihetnek el akármennyi halat sem, mert azt egy előírásban határozza meg a horgászegyesület.) A békés környezet magával ragadó. Hallani a madarak csicsergését a tó köré telepített fák lombjaiból. Minden második fára fel van függesztve egy-egy madárlak. Valóban odafigyelnek a környezetre, a természetre. A stégeket körülvevő nád is frissen vágott. Csak pár centis kis hajtásokat látni a víz felszínén.

A kalandozásaim közepette észrevettem, hogy valaki halad felénk. Hétköznapi ruhában közeledett egy 40 körüli, átlagos megjelenésű férfi. Ő volt az ellenőr.  Egy olyan ellenőr, amit a fentebbi sorokban mesélt Péter. Megnézte a haltartó hálót, hogy mennyi és milyen hal van benne. Nem volt gond. Körbenézett körülöttünk, felhívta a figyelmünket az eldobált napraforgómag héjára. Sajnos egy előző horgász volt figyelmetlen. A tó körül egyébként legalább 50 db kuka van elhelyezve. Szemét valóban nincs, de meglepő, hogy ilyen apróságokra is felfigyelt. Csendben továbbhaladt, majd körbejárta az egész tavat.

A csendet ugyan megzavarta, de ez nem volt gond. Néha hallani lehetett a kapásjelzők csipogását. Lassacskán a fülünk is hozzászokott. Elkezdünk beszélgetni. Elsősorban a csendről, a nyugalomról. Arról, hogy miért jár ide az ember, a halfogás okozta örömön kívül. Mert valóban kikapcsolódás ez  a hétköznapi, monoton, zajos világunkból.

„ A vállalkozásom általában pörög. Szerencsére. Mostanában jól mennek a dolgok (lekopogja a szék karfájában. Nevet.). Pont ezért szükségem van egy kis kikapcsolódásra. A horgászat amolyan magányos sport. Ez benne a jó. Elmerülök a gondolataimban, néha megzavar egy-egy kapás, annak örülök. De az sem zavar, ha nem. Akkor tovább kalandoznak a gondolataim. Néha itt tervezem meg a vállalkozásbeli teendőket, néha jön velem a fiam, olyankor vele beszélgetek. Egyszerűen jól esik, megnyugtat.”

Török Regina

Szólj hozzá!

Címkék: Címkék

A bejegyzés trackback címe:

https://phirkasz.blog.hu/api/trackback/id/tr824694486

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása