phirkasz

Kategóriák

Demokrácia, dilemma

2012.07.31. 23:18 Phirkász

Már biztos, hogy milyen arányban telik meg a 300 fős görög parlament képviselőkkel, ám az még korán sem annyira letisztázott, hogyan is cselekednek majd kezükben a hatalommal a pártok. 

1986_gorogorszag.jpg

A HVG egyik cikkében megfigyelőkre hivatkozva a legvalószínűbbnek az Új Demokrácia és a szocialista Paszok koalíciójának megvalósulását tartja, akikhez csatlakozhat a 6%-ot elért demokratikus baloldali Dimar is. A három párt számaránya összességében 48%-ot tenne ki, ami megfelelőnek bizonyul amellett, hogy a fent említett szerveződések vállalták a megszorítások bevezetését is kampányukban. A válság elhatalmasodott Görögország felett, így az ottani lakosok kétségkívül megkövetelik a kormánytól, hogy a fennálló krízist kezeljék és csökkentsék.

Az Al-Jazeera hírportál egyik szerzője Despina Lalaki publicisztikája szerint egyszerű zsarolás a görög válság. Gengszter trükknek nevezi a kormány magatartását, mert az a maga termelte problémák ellen akar megoldást nyújtani. Charles Tilly szociológus 1985-ben a Cambridge-i egyetemi újságban publikált antológiájára hivatkozik, ami szerint államot építeni szervezett bűnözéssel lehet. Lalaki párhuzamot von Tilly elméletei és a mai Görögországban zajló események közt. Annak ellenére, hogy a költségvetési hiány nő, a hangsúly még mindig a foglalkoztatottság fenntartásán és a jóléti rendszer korszerűsítésén van.

Demokratizálódott a korrupció és Theodoros Pangalos az immáron ex-miniszterelnök helyettes 2010-es botrányos nyilatkozata "Közösen tékozoltuk el vagyonunk!" rávilágított az ország fejére növő bürokratikus gépezet tarthatatlanságára. Kiváló jele ez annak, hogy a kormány az emberek hozzájárulása nélkül kormányoz. Eközben terrorban próbálják tartani a lakosságot élő prostituált és HIV fertőzött számlálóval, nyílt rendőri akciókkal és a bevándorlók fenyegetésének bármikor kijátszható lapjaival. Ebben a helyzetben könnyen lehet biztonságot kínálni a megszorításokért cserébe. Nincsenek konkrét mérések - csupán teóriák-, hogy a társadalom radikalizálódását pontosan mi is okozhatta.görögország.jpgGörögországban végbemenő folyamatokat híradásokból és tanulmányokból nehéz megítélni. Ám ezeket az akciókat, reakciókat és hatásokat figyelemmel lehet kísérni, örvendeni vagy szörnyülködni lehet rajta. Ekkor bizony meg kell küzdenünk a demokrácia dilemmáival, ahogyan most egy olyan ország teszi, ami keblén melengette a világ eddigi legsikeresebb társadalmi rendszert.

Jamriskó Tamás

 

Szólj hozzá!

Címkék: politika

A bejegyzés trackback címe:

https://phirkasz.blog.hu/api/trackback/id/tr84689590

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása